targi odwołane

Wpływ pandemii na targi – odwołane, zmienione, przesunięte

Kontynuując temat rozpoczęty na początku bieżącego roku, poniżej przedstawiamy, jak radzić sobie z imprezami targowo-wystawienniczymi, których organizacja ucierpiała przez COVID-19. A z racji tego, iż negatywnych skutków ogłoszonej pandemii koronawirusa jest multum, nie trudno odgadnąć, że mocno wpłynęły one także na targi zagraniczne i całą branżą eksportową.

Odwołane targi

Zaczniemy od niestety najczęstszej konsekwencji obostrzeń, która powoduje, że zaplanowana wcześniej impreza to teraz targi odwołane. Przykładów jest bez liku, więc pozwolimy sobie wymienić tylko kilka.

Geneva International Motor Show, czyli Międzynarodowy Salon Samochodowy w Genewie – doroczna wystawa motoryzacyjna o ponad 100-letniej tradycji, organizowana przez Organisation Internationale des Constructeurs d’Automobiles i odbywająca się w marcu w Genewie. Jest to też największa tego typu impreza w Europie, na której prezentowane są nowe modele wielu różnych producentów. Niestety w związku z ogłoszeniem pandemii najpierw odwołano 90. edycję, która miała się odbyć w zeszłym roku, a następnie planowaną na ten miesiąc edycję roku 2021. Wstępnie prognozowany jest termin przyszłoroczny.

Odwołano także wiodące targi technik środowiskowych IFAT 2020 oraz 2021, organizowane w Monachium. Kolejna edycja ma się odbyć dopiero w dniach 30 maja – 3 czerwca 2022 roku.

Koronawirus nie oszczędził również największych brytyjskich targów związanych z recyklingiem i zarządzaniem odpadami – RWM 2020 w Birmingham. Impreza pierwotnie zaplanowana na 16-17 września 2020 r. w ogóle się nie odbyła.

Podobna sytuacja miała miejsce w wypadku odbywających się w Kolonii targów Eisenwarenmesse 2020. Ta odbywająca się co dwa lata impreza jest największym na świecie wydarzeniem poświęconym branży narzędzi i sprzętu budowlanego. Niestety następna edycja planowana jest dopiero za rok.

Ostatnim przykładem anulowanej z powodu SARS-CoV-2 imprezy targowo-wystawienniczej jest największe w Europie Północnej wydarzenie branży budowlanej – targi Nordbygg. Impreza ta co drugi rok gromadzi w Sztokholmie około 50 000 gości branżowych. Niestety jej kolejna edycja planowana jest dopiero na przyszły rok.

Zamiana na targi online

Kolejną grupą są imprezy targowo-wystawiennicze, które w wyniku wprowadzonych obostrzeń zmieniły swój charakter z tradycyjnych na wirtualny. Tutaj również przykłady można mnożyć.

Pierwszym z nich są organizowane w Hongkongu targi Eco Expo Asia, stanowiące globalną platformę handlową dla branży ochrony środowiska. I tak planowana na październik zeszłego roku edycja tradycyjna odbyła się w przestrzeni wirtualnej miesiąc później.

Dalej, włoskie targi Ecomondo, obejmujące swym zakresem tzw. zielone techniki. Pierwotnie przewidziane zostały na listopad 2020 w Rimini, jednak w związku z surowymi restrykcjami zamienione zostały na targi internetowe.

Zmiany dotknęły ponadto światowe targi architektury, systemów i materiałów budowlanych BAU w Monachium. Otóż ich ostatnia edycja ze stycznia bieżącego roku przeniesiona została do świata wirtualnego w formie platformy biznesowej. Kolejne Ecomondo dopiero za 2 lata.

Popularna wśród polskich eksporterów branża odzieżowa nie inaczej odczuła pandemiczne problemy, bowiem choćby włoskie targi odzieży dziecięcej Pitti Immagine Bimbo też zmieniły się na początku roku w internetową platformę B2B. Stąd ostatni brak światowych przedstawicieli branżowych we Florencji.

Jako ostatni przykład posłużą omawiane niedawno targi Playtime – również popularna w branży modowej impreza organizowana zazwyczaj w kilku miastach świata (Paryż, Nowy Jork, Szanghaj). Tym razem przemianowana została na Playtime Show – w pełni sieciowe wydarzenie.

Przełożone targi

Wśród niezliczonych imprez targowo-wystawienniczych, które rokrocznie odbywają się w rozmaitych zakątkach globu, od początku epidemii można było zaobserwować grupę przełożoną w czasie. Mowa tu o wydarzeniach, które nie zostały w pełni anulowane w oczekiwaniu na kolejną planową edycję.

Taki los spotkał chociażby organizowane raz na 4 lata w Düsseldorfie targi Drupa, będące najważniejszą na świecie specjalistyczną imprezą wystawienniczą dla przemysłu poligraficznego. Edycja przypadająca na nieszczęsny rok 2020, została wstępnie przełożona na 2021*.

Analogiczne perypetie przeżywają organizatorzy z innych kontynentów. Otóż brazylijskie targi Waste Expo Brasil 2020, początkowo przewidziane na listopad w São Paulo, zostały odłożone w czasie o pół roku. I do niedawna ich terminem miał być początek maja 2021, jednak zdecydowano się przełożyć je po raz kolejny. Dlatego na chwilę obecną mają odbyć się dopiero w październiku.

Francuskie targi Pollutec – jedna z największych na świecie imprez branży ochrony środowiska – podobnie odroczyły ostatnią premierę. I zamiast grudnia 2020 będzie to październik 2021. Miejsce imprezy pozostało niezmienione i znów ma być to Lyon.

Ostatnie dwie imprezy targowo-wystawiennicze dotyczą omawianego ostatnio regionu Zatoki Perskiej. Pierwsza to Playworld Middle East w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, czyli jedyna tego typu wystawa branżowa na Bliskim Wschodzie poświęcona całej gamie produktów dla dzieci. Niestety została ona przeniesiona na grudzień jako część Paperworld Middle East, pod nazwą Playworld Village.

Na koniec meblarskie targi INDEX Dubai, które organizator przesunął o pół roku i teraz spodziewane są na przełomie maja i czerwca 2021. I istnieje spora szansa, że tym razem jednak się odbędą, gdyż tamtejsze władze konsekwentnie dążą do organizowania imprez tego typu w swej tradycyjnej formie.

Targi odwołane, zmienione, przesunięte – co robić?

Wszelkie perturbacje targowe wynikające z niekończących się obostrzeń prowadzą zazwyczaj do poważnych problemów nie tylko wśród eksporterów. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy na działalność eksportową pozyskali dofinansowanie i są w trakcie lub planują realizację zamierzonego projektu. W takim wypadku pojawia się pytanie: co z dotacją?

Tutaj w sukurs przychodzi aneks. Ten pisemny dokument pozwala zawnioskować o zmianę danej imprezy (a nawet kilku naraz). Przy czym podobnie jak w wypadku opisanych powyżej grup, tu także mamy kilka możliwości. Otóż możemy wnioskować o przesunięcie w czasie, zamianę na kolejną edycję bądź całkowitą zmianę imprezy na inną, a także o rezygnację z danej imprezy czy wreszcie zastąpienie jej tradycyjnej wersji internetową (edycją targów online).

Instytucje pośredniczące w rozdysponowywaniu środków unijnych na szczęście rozumieją obecną sytuację i co do zasady akceptują zgłaszane aneksy do wniosków o dofinansowanie. Dotyczy to zarówno przenoszenia w czasie, jak i całkowitej zmiany imprezy. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku i założeń projektowych, ale ogólnie nie ma problemów z korygowaniem harmonogramu projektowego.

My jednak radzimy się jeszcze wstrzymać z wprowadzaniem zmian związanych z nadchodzącymi wydarzeniami o charakterze targowym, przynajmniej do półrocza. Wprawdzie ostatnie próby organizacji tego typu wydarzeń w ich dotychczasowej formie nie należą do najbardziej udanych, ale istnieje szansa na odmianę tych niezwykle dokuczliwych okoliczności w związku z nadchodzącym ociepleniem.

Może się bowiem okazać, że część z zagrożonych przesunięciem tudzież odwołaniem imprez jednak się odbędzie. Zwłaszcza że istnieje grono krajów, którym zaraza wydaje się niestraszna i uparcie organizują one (przynajmniej w zdecydowanej większości) zaplanowane wydarzenia. Wśród takich państw można obecnie wymienić Rosję, Chiny, Australię, Ukrainę, a od jesieni także będące na czasie Zjednoczone Emiraty Arabskie.

AKTUALIZACJA

*Niestety również przeniesione na ten rok targi Drupa według najnowszych informacji organizatora nie odbędą się w swej tradycyjnej formie. Wydarzenie to należałoby teraz przenieść do drugiej grupy imprez, czyli targów sieciowych, ponieważ aktualnie noszą one nazwę virtual.drupa 2021 i planowane są na 20-23 kwietnia w formie cyfrowej.