medyczny i farmaceutyczny

Dotacje na eksport dla sektora medycznego i farmaceutycznego

Rozpoczynamy cykl artykułów opisujących sektory gospodarcze, które mogą brać udział w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027, priorytet II – Środowisko sprzyjające innowacjom, działanie 2.25 – Promocja marki innowacyjnych MŚP. Celem artykułów będzie przybliżenie informacji o możliwych do wyboru imprezach targowo-wystawienniczych w zwięzły i czytelny sposób, tak aby pomóc przedsiębiorcom w wyborze tych najlepszych dla swojej działalności gospodarczej.

Pierwszym sektorem, który bierzemy „pod lupę”, będzie sektor medyczny i farmaceutyczny. Jest to szeroko rozumiana branża, której celem jest zapewnienie ludziom opieki zdrowotnej oraz sanitarno-epidemiologicznej. Obejmuje różne obiekty: szpitale, ośrodki rehabilitacyjne, hospicja, kliniki, gabinety dentystyczne, centra porodowe, ambulatoria, apteki, domy opieki itp. Sektor medyczny i farmaceutyczny koncentruje się głównie na obszarach takich jak innowacyjność, jakość produktów i bezpieczeństwo pacjentów, dlatego ciągle dochodzi do przełomowych osiągnięć z wykorzystaniem najnowocześniejszych urządzeń i technologii. Obecnie rynek ten w Polsce jest wart około 100 miliardów złotych i jest jednym z najważniejszych sektorów gospodarki. Szacuje się, że do 2025 roku wartość rynku medycznego i farmaceutycznego wzrośnie o około 30%.

Przyjrzyjmy się jeszcze sytuacji medycznej i farmaceutycznej na świecie. Otóż wielkość światowego sektora wyrobów medycznych w 2022 roku wyceniono na 512,29 mld USD (z czego Stany Zjednoczone wygenerowały 196,17 mld USD) i szacuje się wzrost do 799,67 mld USD do 2030 roku. Lista krajów z najlepszą opieką zdrowotną obejmuje Koreę Południową, Tajwan, Danię, Austrię i Japonię. Sektor farmaceutyczny w 2022 roku został wyceniony na 1,48 biliona USD (według Statista), gdzie największymi graczami byli Pfizer, AbbVie, Johnson & Johnson, Merck & Co., Novartis. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na całym świecie jest około 9,2 mln lekarzy, 19,4 mln pielęgniarek i położnych, 1,9 mln stomatologów, 2,6 mln farmaceutów oraz 1,3 mln innych pracowników służby zdrowia.

Targi medyczne i farmaceutyczne

Poniżej przeanalizujmy targi branżowe dla sektora medycznego i farmaceutycznego, na które mogą udać się przedsiębiorcy sektora MŚP w ramach udziału w programie 2.25 Promocja marki innowacyjnych MŚP.


 • MEDICA Düsseldorf (Niemcy)
  (możliwe edycje: 2024, 2025, 2026, 2027)

Targi MEDICA to jedno z największych wydarzeń medycznych B2B na świecie, które odbywa się w Niemczech (Düsseldorf) raz w roku. Targi skierowane są do producentów i dystrybutorów sprzętów medycznych, ale również produktów dla całej branży medycznej i farmaceutycznej (towary konsumpcyjne, meble medyczne, wyposażenie pomieszczeń specjalnych, fizjoterapia, ortopedia, laboratoria itp.). Wydarzenie cieszy się ogromną popularnością pośród 70 krajów całego świata, z których każdorazowo pochodzi ponad 5 000 wystawców oraz ponad 80 000 odwiedzających.

Miejsce targów: Messe Dusseldorf (Stockumer Kirch Street 61, 40474 Dusseldorf, Niemcy)
Najbliższa edycja targów: 11-14.11.2024 r.
Strona internetowa: https://www.medica-tradefair.com


 • MEDTEC JAPAN, Tokio (Japonia)
  (tylko edycja w roku 2025)

Targi Medtec Japan należą do cyklu wydarzeń technologii i wyrobów medycznych, które odbywają się na świecie. To, co wyróżnia tę imprezę, to liczne wystawy, konferencje i wydarzenia branż opieki zdrowotnej, technologii medycznej i farmaceutyki. Medtec Japan odbywa się już po raz 15 w Tokio i oferuje zarówno lokalnym, jak i międzynarodowym firmom doskonałą platformę do zaprezentowania swoich produktów i usług. Wydarzenie daje ogromne szanse podmiotom z sektora medycznego i farmaceutycznego, które chcą zaistnieć na rynku Japonii i Azji, dlatego cieszy się dużym zainteresowaniem wśród wystawców z całego świata (500 firm) i odwiedzających (18 000 gości).

Miejsce targów: Tokyo Big Sight East Hall (3-11-1 Ariake, Koto-ku, Tokyo, Japan 135-0063)
Najbliższa edycja targów: 17-19.04.2024 r.
(program obejmuje tylko edycję w 2025 roku)
Strona internetowa: https://medtecjapan.com


 • Arab Health, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
  (możliwe edycje: 2026, 2028, 2029)

Wystawa Arab Health odbywa się co roku w Dubaju i jest największym wydarzeniem branży medycznej na Bliskim Wschodzie. Targi gromadzą światowych producentów, hurtowników i dystrybutorów, którzy prezentują najnowsze technologie medyczne, sprzęt laboratoryjny i diagnostyczny oraz rozwiązania IT. Wystawę odwiedza około 50 000 osób z całego świata, a grono wystawców obejmuje 3500 firm sektora medycznego i farmaceutycznego.

Miejsce targów: Dubai World Trade Centre, Dubai (Sheikh Zayed Rd – Trade Centre – Dubai, ZEA)
Najbliższa edycja targów: 27-30.01.2025 r.
(program obejmuje tylko edycje w latach 2026, 2028 i 2029)
Strona internetowa: https://www.arabhealthonline.com


 • Africa Health, Kapsztad (Republika Południowej Afryki)
  (tylko edycja w 2027 roku)

Wystawa Africa Health to największe wydarzenie poświęcone opiece zdrowotnej na kontynencie afrykańskim. Targi zrzeszają producentów i dystrybutorów branży medycznej oraz farmaceutycznej. Wystawa oferuje liczne konferencje, wykłady i konkursy. Ostatnia edycja zgromadziła ponad 10 000 gości oraz 500 wystawców z ponad 40 krajów świata. Niestety zdecydowanie nie jest to lokalizacja polecana przedsiębiorcom ze względu na bardzo wysoki wskaźnik przestępczości w miastach RPA.

Miejsce targów: Cape Town International Convention Centre (1 Lower Long Street Convention Square, Cape Town Central, Western Cape 8001, RPA)
Najbliższa edycja targów: 22-24.10.2024 r.
(program obejmuje tylko edycję w 2027 roku)
Strona internetowa: https://www.africahealthexhibition.com


Wyżej przedstawione imprezy targowo-wystawiennicze cieszą się dużą popularnością wśród przedstawicieli sektora medycznego i farmaceutycznego, o czym świadczą tysiące odwiedzających i wystawców z całego świata. W większości są to targi godne uwagi firm z branży medycznej i na pewno udział w nich przyczyni się do dalszego rozwoju oraz zdobycia nowej wiedzy. Ostatni nabór do programu 2.25 Promocja marki innowacyjnych MŚP nie pozwalał na wybór innych imprez targowych. A szkoda, ponieważ na świecie jest jeszcze wiele innych wydarzeń tego typu. Być może tegoroczny nabór to zmieni. Obecnie planowany jest on na przełomie października i listopada 2024.

Natomiast w sytuacji, w której żadna z powyższych imprez nie odpowiada preferowanym kierunkom eksportu, służymy naszym wieloletnim doświadczeniem i pomocą w doborze optymalnego wydarzenia na wybranym rynku eksportowym.