budowy i wykańczania budowli

Dotacje na eksport dla sektora budowy i wykańczania budowli

Wczoraj omawialiśmy sektor medyczny i farmaceutyczny, natomiast drugi artykuł będzie poświęcony sektorowi budowy i wykańczania budowli, który również znalazł się na liście programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027, priorytet II – Środowisko sprzyjające innowacjom, działanie 2.25 – Promocja marki innowacyjnych MŚP.

Branża budowlana i wykańczania budowli bardzo dobrze się rozwija i stale wprowadza nowe technologie i innowacje, które wpływają na jakość świadczonych usług, skrócony czas realizacji, mniejsze koszty i większą efektywność energetyczną. Zdecydowanie widać w tej branży coraz większe zainteresowanie klientów materiałami ekologicznymi i pochodzącymi z recyklingu. W Polce największy popyt dotyczy kolejno następujących branż: wykańczania wnętrz, murarska, dekarska, instalacyjna, ocieplenia i elewacje, stolarstwo budowlane, bramy i ogrodzenia, bramy i ogrodzenia (usługi ogrodnicze), budowa domów, tynki wewnętrzne, brukarska. Jest to ogromny sektor stanowiący około 10-13% PKB. Branża zatrudnia około 8% wszystkich pracujących w gospodarce, czyli 1,2 mln pracowników.

Rynek sektora budowlanego na świecie był warty 14 393 mld USD w 2022 roku i oczekuje się, że wzrośnie do 18 819 mld USD do 2027 roku. Do największych trendów, które kształtują rynek budowlany, zaliczają się: dynamika makroekonomiczna, postęp technologiczny, nowoczesne metody budownictwa, zrównoważone budownictwo oraz inteligentna infrastruktura. Wartość wykonanych robót budowlanych na całym świecie wyniosła ponad 9 bln USD w 2022 r. i szacuje się, że do 2037 r. osiągnie poziom ponad 13 bln USD. Największymi graczami na rynku sektora budowy i wykańczania budowli są Chiny, USA i Indie. Do największych firm budowlanych na świecie należą: China State Construction Engineering Corporation (CSCEC – Chiny), Samsung C&T Corporation (Korea Południowa), Vinci SA (Francja), China Railway Construction Corporation Limited (CRCC – Chiny), Bechtel Group Incorporated (USA), Skanska AB (Szwecja).

Targi budowlane i wykańczania budowli

Poniżej przeanalizujemy targi branżowe dla sektora budowy i wykańczania budowli, które zostały wybrane dla firm z sektora MŚP w ramach udziału w programie 2.25 Promocja marki innowacyjnych MŚP.


 • Nordbygg, Sztokholm (Szwecja)
  (możliwe edycje: 2024, 2028)

Nordbygg to międzynarodowe targi szeroko pojętego budownictwa, które odbywają się w Sztokholmie co dwa lata od 1980 roku. Wydarzenie przyciąga licznych producentów i dystrybutorów, głównie ze Skandynawii, krajów bałtyckich i Europy. Targi Nordbygg gromadzą około 48 000 gości i 700 wystawców z całego świata. Program wydarzenia jest bardzo ciekawy oraz bogaty w liczne wykłady, sesje i seminaria.

Miejsce targów: Mässvägen 1, 125 80 Sztokholm, Szwecja
Najbliższa edycja targów: 23-26.04.2024 r.
Strona internetowa: https://www.nordbygg.se


 • Big 5 Global, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
  (możliwe edycje: 2024, 2027)

Big 5 Global to najważniejsza impreza wystawiennicza dla sektora budowlanego na świecie, która od ponad 40 lat odbywa się w Dubaju. Targi odwiedzają deweloperzy, architekci, wykonawcy, inżynierowie, producenci oraz dystrybutorzy nie tylko z regionu Bliskiego Wschodu, ale i całego świata, aby nawiązać kontakty i relacje biznesowe oraz dzielić się ogromną wiedzą w dziedzinie budownictwa. Wydarzenie każdorazowo odwiedza około 80 000 gości z 166 krajów całego świata, którzy mogą spotkać tam aż 2 000 wystawców. Każda edycja targów zaskakuje innowacjami produktowymi branży budowlanej oraz licznymi wykładami na temat doskonalenia wiedzy.

Miejsce targów: Dubai World Trade Centre (Sheikh Zayed Rd, Dubaj, ZEA)
Najbliższa edycja targów: 26-29.11.2024 r.
Strona internetowa: https://www.big5global.com


 • Japan Build, Osaka (Japonia)
  (tylko edycja w 2025 roku)

Japan Build to wiodące japońskie targi dla przemysłu budowlanego i mieszkaniowego, które odbywają się dwa razy w roku w Osace. Wydarzenie składa się z 8 specjalistycznych sektorów: technologia inteligentnego budynku, domowe rozwiązanie AI/IoT, materiały budowlane, wyposażenie mieszkań, technologia renowacji, technologia budowlana, IT dla nieruchomości, cyfrowa transformacja handlu detalicznego. Targi przyciągają ponad 10 000 gości oraz 500 wystawców z całego świata.

Miejsce targów: INTEX Osaka (1 Chome-5-102 Nankokita, Suminoe Ward, Osaka, 559-0034, Japonia)
Najbliższa edycja targów: 11-13.09.2024 r.
(program obejmuje tylko edycję w 2025 roku)
Strona internetowa: https://www.japan-build.jp/osaka/en-gb.html


 • IBS, Orlando (Stany Zjednoczone)
  (tylko edycja w 2026 roku)

IBS (International Builders’ Show) to targi budownictwa lekkiego (mieszkaniowego), które odbywają co roku w USA i przyciągają budowniczych domów, architektów, sprzedawców i dystrybutorów materiałów budowlanych. Wydarzenie urozmaicone jest licznymi sesjami edukacyjnymi, pokazami i warsztatami, gdzie prezentowane są najnowsze osiągnięcia branżowe i innowacje. Targi co roku odwiedza około 70 000 gości z ponad 100 krajów na świecie, którzy mają możliwość zapoznania się z ofertą około 500 wystawców.

Miejsce targów: Las Vegas Convention Center (3150 Paradise Rd, Las Vegas, NV 89109, USA)
Najbliższa edycja targów: 27-29.02.2024 r.
(program obejmuje tylko edycję w 2026 roku)
Strona internetowa: https://www.buildersshow.com


 • Batimat, Paryż (Francja)
  (możliwe edycje: 2026, 2028)

Batimat to multispecjalistyczne i międzynarodowe targi branży budowlanej, które od 60 lat odbywają się we Francji. Wydarzenie skupia najlepszych specjalistów branży budowlanej i architektonicznej, którzy prezentują swoje innowacyjne produkty i rozwiązania dla branży w następujących sektorach: budownictwo i systemy budowlane, wyposażenie i dekoracja wnętrz, stolarka budowlana, materiały i narzędzia budowlane, informatyka i telekomunikacja, usługi budowlane. Targi goszczą około 20 000 odwiedzających oraz 500 wystawców z całego świata.

Miejsce targów: Paris Expo Porte de Versailles (1 Pl. de la Prte de Versailles, 75015 Paris, Francja)
Najbliższa edycja targów: 30.09-03.10.2024 r.
(program obejmuje tylko edycje w latach 2026 i 2028)
Strona internetowa: https://www.batimat.com


 • The Big 5 Construct Egypt, Kair (Egipt)
  (tylko edycja w 2029 roku)

The Big 5 Construct Egypt to międzynarodowe wydarzenie dla profesjonalistów branży budowlanej, które odbywa się w Kairze. Targi są platformą do nawiązywania kontaktów biznesowych i inwestycyjnych oraz do promowania najlepszych marek i produktów w następujących sektorach: materiały budowlane, narzędzia budowlane i środki ochrony indywidualnej, mechanika, hydraulika i elektryka, cyfrowe budownictwo i inteligentne budynki, okna, drzwi, konstrukcje specjalne, wnętrza i wykończenie budynków, urbanistyka i krajobraz. Ostatnia edycja zgromadziła ponad 20 000 gości oraz 300 wystawców z 21 krajów.

Miejsce targów: Egypt International Exhibition Center – EIEC (El-Moshir Tantawy Axis, Al Hay Al Asher, Nasr City, Cairo Governorate 4440301, Egipt)
Najbliższa edycja targów: 25-27.06.2024 r.
(program obejmuje tylko edycję w 2029 roku)
Strona internetowa: https://www.big5constructegypt.com


Jak widać po analizie targów z sektora budowy i wykańczania budowli, wszystkie mają charakter międzynarodowy, więc są idealną platformą do prezentacji produktów przez firmy sektora MŚP. Udział w imprezach targowo-wystawienniczych takiej rangi otwiera drzwi do dynamicznego rozwoju prowadzonej działalności. Ponadto daje ogromne szanse na rozpowszechnienie marki oraz dotarcie do szerokiego grona potencjalnych klientów i parterów handlowych.

Natomiast w sytuacji, w której żadna z powyższych imprez nie odpowiada preferowanym kierunkom eksportu, służymy naszym wieloletnim doświadczeniem i pomocą w doborze optymalnego wydarzenia na wybranym rynku eksportowym.