pojazdy szynowe

Dotacje na eksport dla sektora pojazdów szynowych

Gwoli przypomnienia, w zeszłym tygodniu zajmowaliśmy się sektorem motoryzacyjnym. Natomiast kolejną branżą, która może startować w konkursie dotacyjnym 2.25 Promocja marki innowacyjnych MŚP oraz otrzymać dofinansowanie na działania mające pomóc w internacjonalizacji produktów i usług, zwiększeniu eksportu i pozyskaniu nowych klientów zagranicznych, jest sektor pojazdów szynowych. Branża ta odgrywa ważną rolę w transporcie publicznym oraz towarowym na całym świecie i obejmuje tabor kolejowy, metra i tramwajowy oraz kolejki linowe i wiszące.

Sektor pojazdów szynowych ma duży wpływ na globalny rozwój gospodarczy i społeczny oraz ciągle dostosowuje się do innowacji i trendów technologicznych. Globalna wartość rynku pojazdów szynowych w 2023 roku została wyceniona na 53 mld USD z prognozą wzrostu wartości do 76 mld USD w roku 2030. Główni światowi gracze w branży pojazdów szynowych to: Alstom, Bombardier, Metrovagonmash, Siemens, Stadler Rail.

Targi pojazdów szynowych

W dalszej części zaprezentujemy imprezy targowo-wystawiennicze, na które w ramach udziału w programie 2.25 Promocja marki innowacyjnych MŚP będą mogli udać się polscy przedsiębiorcy sektora pojazdów szynowych. Umożliwi to zapoznanie się z kluczowymi informacjami na temat danego wydarzenia oraz pokaże zasięg danych targów poprzez liczbę uczestników i wystawców.


 • InnoTrans Berlin (Niemcy)
  (możliwe edycje: 2024, 2026, 2028)

InnoTrans to światowa wystawa technologii transportowej, komponentów, pojazdów i systemów, która co 2 lata odbywa się w berlińskim centrum wystawienniczym na powierzchni 200 000 mkw. Wydarzenie oferuje pięć segmentów tematycznych: technologia kolejowa, infrastruktura, transport publiczny, budowa tuneli i wyposażenie wnętrz pojazdów. Ważną atrakcją targów jest również specjalny tor o długości 3500 m, gdzie prezentowane są najnowsze pojazdy szynowe. Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających (około 133 000 osób) oraz wystawców branżowych (około 2800 firm), którzy przybywają ze 137 krajów.

Miejsce targów: Berlin ExpoCenter City (Messedamm 22 14055 Berlin, Niemcy)
Najbliższa edycja targów: 24-27.09.2024 r.
Strona internetowa: https://www.innotrans.de


 • Railway Tech Indonesia, Dżakarta (Indonezja)
  (możliwe edycje: 2025, 2027)

Railway Tech Indonesia to największe globalne wydarzenie poświęcone technologii kolejowej, które odbywa się co roku w stolicy Indonezji. Targi skupiają największych liderów branży pojazdów szynowych, którzy prezentują: technologie kolejowe, komponenty i części, systemy sygnalizacji i sterowania, infrastrukturę kolejową oraz innowacje w produkcji taboru kolejowego i przewozów pasażerskich. Wystawa oferuje spotkania na szczeblu B2B i B2G największych producentów oryginalnego wyposażenia (OEM) oraz branży posprzedażowej krajów ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej). Targi odbywają się na powierzchni 12 000 mkw., gdzie 250 firm prezentuje swoje produkty, a 15 000 gości z 25 krajów odwiedza stoiska i poznaje najnowsze trendy branżowe.

Miejsce targów: JIEXPO Kemayoran (Jl. Benyamin Suaeb RT.13/RW.7, Północny Gunung Sahari, Sawah Besar, Dżakarta, Indonezja)
Najbliższa edycja targów: 30.07-01.08.2024 r.
(program obejmuje tylko edycje w latach 2025 i 2027)
Strona internetowa: https://www.railwaytech-indonesia.com


 • IREE, New Delhi (Indie)
  (możliwe edycje: 2025, 2027)

International Railway Equipment Exhibition (IREE) to globalna platforma technologii i usług kolejowych, która odbywa się co dwa lata w Indiach. Aktywny udział w każdej edycji wydarzenia bierze kolej indyjska, jako trzecia największa sieć kolejowa na świecie. Oferuje ona podjęcie współpracy z licznymi producentami w zakresie: projektów pociągów dużych prędkości i korytarzy podmiejskich, dedykowanych linii towarowych i portowych, składów pociągów (lokomotyw i wagonów), konserwacji, systemów sygnalizacji, elektryfikacji kolei oraz ulepszania terminali. Wydarzenie odbywa się na 30 000 mkw. powierzchni wystawienniczej, gdzie prezentuje się ponad 500 firm z branży pojazdów szynowych, których odwiedza 12 000 gości.

Miejsce targów: Pragati Maidan (Nowe Delhi, Delhi 110001, Indie)
Najbliższa edycja targów: 29-31.10.2025 r.
Strona internetowa: https://www.ireeindia.com


 • Africa Rail Johannesburg (Republika Południowej Afryki)
  (możliwe edycje: 2026, 2028, 2029)

Africa Rail to wydarzenie od ponad 24 lat skupiające liderów branży kolejowej, towarowej i transportowej w RPA. Wystawa jest jedną z platform do spotkań operatorów kolejowych, inwestorów, producentów, stowarzyszeń regionalnych i przedsiębiorców branżowych, którzy omawiają najnowsze inwestycje i technologie. Targi odwiedzało około 4 000 uczestników, 150 przedstawicieli mediów, 800 VIP-ów branżowych i 120 wystawców. Niestety z roku na rok wskaźniki przestępczości w RPA drastycznie rosną, a Johannesburg jest przy tym jednym z najniebezpieczniejszych miast świata. W związku z tym odradza się udział w omawianym wydarzeniu.

Miejsce targów: Sandton Convention Centre (161 Maude St, Sandown, Sandton, 2196, RPA)
Najbliższa edycja targów: 25-26.06.2024 r.
(program obejmuje edycje w latach 2026, 2028 i 2029)
Strona internetowa: https://www.terrapinn.com/exhibition/africa-rail


Rekomendowane imprezy targowo-wystawiennicze dla sektora pojazdów szynowych są światową platformą rozwojową dla przedsiębiorców z branży. Udział w większości wyżej wymienionych wydarzeń będzie świetną okazją do zdobycia cennego doświadczenia oraz poznania nowych trendów, innowacji i technologii, które będą wyznacznikiem w dalszej produkcji. Zachęcamy MŚP z branży pojazdów szynowych do udziału w programie 2.25 Promocja marki innowacyjnych MŚP oraz skorzystania z dofinansowania na rozwój eksportu i internacjonalizację własnych produktów i usług.

Natomiast w sytuacji, w której żadna z powyższych imprez nie odpowiada preferowanym kierunkom eksportu, służymy naszym wieloletnim doświadczeniem i pomocą w doborze optymalnego wydarzenia na wybranym rynku eksportowym.