maszyny i urządzenia

Dotacje na eksport dla sektora maszyn i urządzeń

Po zapoznaniu się z sektorem kosmetycznym, kolejny artykuł kierujemy do przedsiębiorców z sektora maszyn i urządzeń, który również został uwzględniony w programie 2.25 Promocja marki innowacyjnych MŚP. Jak wiadomo, można w nim otrzymać dofinansowanie na udział w targach, misjach gospodarczych czy na kampanię promocyjną. Warto skorzystać z takiej okazji, ponieważ możliwe do wyboru targi branżowe są rangi międzynarodowej, a co za tym idzie, dają firmom wiele korzyści, m.in. otwierają drzwi na nowe rynki i nowych parterów handlowych.

Rynek maszyn i urządzeń osiągnął wartość 682,7 mld USD w 2022 roku, a prognozuje się wzrost do 1226,2 mld USD w 2032 roku (+6%). Sektor rolniczy odnotowuje największy wzrost, jeżeli chodzi o popyt na zaawansowany sprzęt rolniczy w ostatnich latach. Czynniki wzrostu w sektorze maszyn i urządzeń wynikają z rosnącej mechanizacji prac rolniczych, coraz większych wydatków na infrastrukturę, zapotrzebowania na inteligentne rozwiązania w produkcji oraz rozwoju sektora produkcyjnego. Największy udział w rynku maszyn i urządzeń w 2022 roku miały kraje z regionu Azji i Pacyfiku – 40%.

Targi maszyn i urządzeń

Poniżej w krótki, ale konkretny sposób postaramy się przybliżyć przedsiębiorcom z sektora maszyn i urządzeń imprezy targowo-wystawiennicze, na które będą mogli pojechać w ramach programu 2.25 Promocja marki innowacyjnych MŚP.


 • EIMA Bolonia (Włochy)
  (możliwe edycje: 2024, 2026, 2028)

EIMA to międzynarodowa wystawa maszyn rolniczych i ogrodowych, która odbywa się we Włoszech co dwa lata od 1969 roku. Targi odwiedzają najwięksi producenci, dystrybutorzy i ludzie biznesu z całego świata, aby poznać najnowsze technologie i trendy dotyczące sprzętu tego rodzaju. Wydarzenie odbywa się na powierzchni 375 000 mkw., gdzie prawie 2000 firm z 50 krajów prezentuje ponad 50 000 modeli maszyn i urządzeń do działalności rolniczej i ogrodowej.

Miejsce targów: Bologna Fiere (Viale della Fiera, 20, 40127 Bologna BO, Włochy)
Najbliższa edycja targów: 06-10.11.2024 r.
Strona internetowa: https://www.eima.it


 • Bauma Monachium (Niemcy)
  (możliwe edycje: 2025, 2027, 2029)

Bauma to odbywające się w Niemczech światowe targi maszyn budowlanych, maszyn do materiałów budowlanych, maszyn górniczych, pojazdów i sprzętów budowlanych. Wydarzenie oferuje najnowocześniejszy sprzęt i technologie prezentowane przez światowych liderów w branży. Targi są największym tego typu wydarzeniem na świecie, gdzie na powierzchni 200 000 mkw. (w halach) oraz 414 000 mkw. (na zewnątrz) wystawia się ponad 3000 firm z 60 krajów, a liczba odwiedzających sięga prawie 500 000 osób z 200 krajów.

Miejsce targów: MESSE MÜNCHEN GMBH (Messegelände, 81823 München, Niemcy)
Najbliższa edycja targów: 07-13.04.2025 r.
Strona internetowa: https://bauma.de/de/messe


 • Hannover Agritechnica (Niemcy)
  (możliwe edycje: 2025, 2027)

Agritechnica to najważniejsze wydarzenie globalne dla branż przemysłu i maszyn rolniczych, które odbywa się co dwa lata w Niemczech. Wydarzenie jest miejscem spotkań decydentów branżowych oraz wiodącą platformą handlową obejmującą najnowsze i innowacyjne maszyny rolnicze. Dodatkowo targi są miejscem spotkań i rozmów o problemach rolnictwa, trendach i nowoczesnej technice rolniczej. Ostatnia edycja targów to ponad 470 000 odwiedzających, 2 800 wystawców i 1400 dziennikarzy z całego świata zgromadzonych na 400 000 mkw. powierzchni wystawienniczej.

Miejsce targów: Hannover Messegelände (Hermesallee 30521 Hannover, Niemcy)
Najbliższa edycja targów: 09-15.11.2025 r.
Strona internetowa: https://www.agritechnica.com


 • National Farm Machinery Show Kentucky, Louisville (Stany Zjednoczone)
  (możliwe edycje: 2026, 2028)

National Farm Machinery Show to wystawa najnowocześniejszych maszyn, urządzeń i produktów dostępnych w branży rolniczej. Wydarzenie przyciąga profesjonalistów ze wszystkich zakątków świata, którzy poprzez liczne pokazy prezentują najnowsze osiągnięcia technologiczne i trendy w branży rolniczej. Targi odbywają się na powierzchni aż 1 200 000 mkw., gdzie 800 firm prezentuje produkty i maszyny rolnicze, a ponad 35 000 osób odwiedza stoiska, przygląda się najnowszej technice oraz nawiązuje kontakty.

Miejsce targów: Kentucky Exposition Center (937 Phillips Ln, Louisville, KY 40209, Stany Zjednoczone)
Najbliższa edycja targów: 12-15.02.2025 r.
(program obejmuje edycje w latach 2026 i 2028)
Strona internetowa: https://farmmachineryshow.org


Jak widać, rynek maszyn i urządzeń ciągle się rozwija i dąży do innowacji technologicznych w swojej branży. Nowoczesne maszyny i urządzenia pomagają przedsiębiorcom uzyskać jak najlepszą jakość produktów w krótszym czasie, co wpływa na cenę i atrakcyjność oferty dla klienta. Udział w międzynarodowych targach branżowych daje szansę rozmowy i spotkań ze światowymi liderami oraz możliwość zapoznania się z ofertą konkurencji. A przede wszystkim pozwala zaprezentować własne produkty, co jest bardzo ważnym krokiem w promocji swojej marki i rozwoju działalności.

Wydarzenia wystawiennicze są idealną platformą do zapoznania się z trendami branżowymi, innowacjami i technologiami, a pozyskana na targach wiedza pomaga przedsiębiorcom ulepszać własną produkcję. Zachęcamy mikro-, małe i średnie firmy z sektora maszyn i urządzeń do udziału w programie 2.25 Promocja marki innowacyjnych MŚP, ponieważ rekomendowane imprezy targowo-wystawiennicze na pewno mogą otworzyć nowy rozdział w działalności. To z kolei przyczyni się do pozyskania nowych klientów i zwiększenia sprzedaży eksportowej.

Natomiast w sytuacji, w której żadna z powyższych imprez nie odpowiada preferowanym kierunkom eksportu, służymy naszym wieloletnim doświadczeniem i pomocą w doborze optymalnego wydarzenia na wybranym rynku eksportowym.