meblarskie

Dotacje na eksport dla sektora meblarskiego

Ostatni artykuł cyklu traktował o sektorze maszyn i urządzeń. Ale dzisiaj omawiana branża jest nie mniej ważną częścią zarówno polskiej, jak i światowej gospodarki. A mowa o branży meblarskiej. W Polsce największą część sektora meblarskiego stanowią mikro- i małe przedsiębiorstwa, których udział w rynku wynosi aż 94% wszystkich producentów mebli. Tych z kolei jest w Polsce około 30 tysięcy firm. Polska jest silnym i szeroko docenianym eksporterem mebli, co potwierdza fakt zajęcia w 2021 roku 4. miejsca wśród największych eksporterów na świecie z wartością 69,3 mld USD.

Globalny sektor meblarski wyceniany był na 516,66 mld USD w 2022 roku, z prognozą wzrostu do 780,43 mld USD w roku 2030 (+5,3%). Największym eksporterem mebli na świecie z udziałem 42,4% ogólnego eksportu są Chiny. Kolejne miejsca zajmują Niemcy (7,2%) i Włochy (5,6%). Na rynku meblowym odczuwa się jednak trend na produkty unikatowe i oryginalne, co przekłada się na poszukiwanie takich producentów na rynkach. Największe firmy branży meblowej to: IKEA, Ashley Furniture Industries, Williams-Sonoma, La-Z-Boy, Raymour & Flanigan, American Signature.

Targi meblarskie

W ramach programu 2.25 Promocja marki innowacyjnych MŚP na dofinansowanie będą mogli liczyć przedsiębiorcy z meblarskiego sektora MŚP. W ramach konkursu zostały zarekomendowane imprezy targowo-wystawiennicze, na które będzie można pojechać i zaprezentować własne produkty oraz zdobyć cenne doświadczenie i kontakty. Poniżej przedstawiamy targi uwzględnione w programie dla sektora meblarskiego.


  • Delhi INDEX (Indie)
    (możliwe edycje: 2024, 2025, 2026, 2027, 2028)

INDEX PLUS to wiodące międzynarodowe targi wyposażenia wnętrz i wzornictwa z ponad 35-letnią tradycją, które odbywają się w Indiach. Wydarzenie skupia największych architektów, projektantów i producentów wyznaczających nowe trendy w branży wyposażenia i projektowania wnętrz. Targi przyciągają 20 000 odwiedzających i około 200 wystawców z różnych części świata.

Miejsce targów: YashoBhoomi (Sector 25 Dwarka, Dwarka, New Delhi, Delhi, 110061, Indie)
Najbliższa edycja targów: 09-11.08.2024 r.
Strona internetowa: https://www.indexplus.in


  • High Point Spring Edition (Stany Zjednoczone)
    (możliwe edycje: 2025, 2026, 2027, 2028, 2029)

High Point Market to największa wystawa mebli i tekstyliów domowych, która odbywa się dwa razy w roku w USA. Wydarzenie gromadzi nie tylko producentów, sprzedawców i projektantów, ale również klientów detalicznych i komercyjnych z różnych zakątków świata. Targi są wiodącym wydarzeniem w sektorze mebli, oświetlenia, tekstyliów, dywanów i akcesoriów, gdzie czołowi eksperci prezentują najnowsze trendy i innowacje podczas wykładów, seminariów i pokazów. Wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem w branży i gromadzi 75 000 gości oraz 2000 wystawców z całego świata.

Miejsce targów: High Point Market Authority (164 S Main St #700, High Point, NC 27260, USA)
Najbliższa edycja targów: 13-17.04.2024 r.
(program obejmuje edycje w latach 2025-2029)
Strona internetowa: https://www.highpointmarket.org


Możliwość wyboru targów w sektorze meblarskim jest mocno ograniczona, gdyż zarekomendowane zostały tylko dwie imprezy targowo-wystawiennicze. Branża meblarska posiada o wiele więcej międzynarodowych wydarzeń godnych uwagi (np. Maison&Objet w Paryżu czy Downtown Design w Dubaju), które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród wystawców i odwiedzających. Mając na uwadze bardzo liczną grupę polskich przedsiębiorców z sektora meblarskiego należy zaznaczyć, że wybór targów do prezentacji ich produktów i nawiązania kontaktów z potencjalnymi klientami powinien być znacznie większy i obejmować różne części świata.

Dlatego jeżeli żadna z powyższych imprez nie odpowiada preferowanej charakterystyce czy też kierunkom eksportu, służymy naszym wieloletnim doświadczeniem i pomocą w doborze optymalnego wydarzenia na wybranym rynku eksportowym.