elektroniki profesjonalnej, mikroelektroniki i fotoniki

Dotacje na eksport dla sektora elektroniki profesjonalnej, mikroelektroniki i fotoniki

Ostatnim razem zajęliśmy się branżą budowy i wykańczania budowli. Natomiast dzisiaj kolejny sektor gospodarki wybrany do programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027, priorytet II – Środowisko sprzyjające innowacjom, działanie 2.25 – Promocja marki innowacyjnych MŚP, a mianowicie elektronika profesjonalna, mikroelektronika i fotonika.

Sektor elektroniki i fotoniki w ostatnich czasach jest najbardziej innowacyjnym obszarem gospodarki na całym świecie, który zrewolucjonizował naukę i przemysł. Fotonika wykorzystuje światło do przesyłania informacji i jest wykorzystywana w wielu dziedzinach takich jak optyka, informatyka czy elektronika; wykorzystuje się ją także w przemyśle obronnym, technologiach kosmicznych, systemach energetycznych, układach robotyki, ale również w opiece zdrowotnej i sektorze informacyjno-komunikacyjnym. Globalny rynek fotoniki wyniósł w 2021 roku 802,5 mld USD i przewiduje się wzrost do 1539,47 mld USD (do 2031 roku). Czynniki, które napędzają sektor fotoniki, to zapotrzebowanie na energooszczędne produkty, dłuższą żywotność produktów i szybsze działanie. Region Azji i Pacyfiku jest największym rynkiem fotoniki na świecie i generuje największe dochody w tym sektorze, a najwięksi gracze to: Signify (Holandia), Shin-Etsu Chemical Company (Japonia), Nikon Corporation (Japonia), Corning (USA), American Elements (USA).

Globalny rynek elektroniki profesjonalnej i mikroelektroniki został wyceniony na 458,8 mld USD w 2022 roku z prognozą 677,9 mld USD do roku 2030. Mikroelektronika znajduje zastosowanie w rozmaitych produktach, m.in. w telefonach, laptopach i telewizorach, ale również w wielu gałęziach przemysłu, np. w transporcie, medycynie i budownictwie. Stany Zjednoczone są największym rynkiem elektroniki i mikroelektroniki przez wzgląd na inwestycje w liczne badania i rozwój. Czynniki napędzające sektor to m.in. wzrost sztucznej inteligencji, technologia 5G czy zapotrzebowanie na innowacyjne urządzenia w różnych sektorach gospodarki. Kluczowi gracze w sektorze to Honeywell International (USA), United Technologies Corporation (USA), Intel (USA), Samsung Electronics (Korea), Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited (Tajwan).

Targi elektroniki profesjonalnej, mikroelektroniki i fotoniki

Poniżej przeanalizujemy targi branżowe dla sektora elektroniki profesjonalnej, mikroelektroniki i fotoniki, które zostały wybrane dla firm z sektora MŚP w ramach udziału w programie 2.25 Promocja marki innowacyjnych MŚP.


 • HANNOVER MESSE (Niemcy)
  (możliwe edycje: 2024, 2025, 2026, 2027)

Hannover Messe to największe wydarzenie innowacji przemysłowych i technologii, które odbywa się od 70 lat w Niemczech. Targi mają charakter globalny i gromadzą przedsiębiorców m.in. z branży automatyzacji przemysłu, oprogramowania, energetyki, zaopatrzenia przemysłu oraz badań nad rozwojem technologii. Wydarzenie gromadzi każdorazowo ponad 130 000 gości i 4 000 wystawców z całego świata (w tym również producentów z Chin), co jest niezwykłą okazją do nawiązania kontaktów biznesowych i zaprezentowania własnych produktów i marki.

Miejsce targów: Hannover Exhibition Center (Hermes Hall, 30521 Hannover)
Najbliższa edycja targów: 22-26.04.2024 r.
Strona internetowa: https://www.hannovermesse.de


 • Elektronica, Monachium (Niemcy)
  (tylko edycja w 2024 roku)

Electronica to największa konferencja na świecie poświęcona, jak sama nazwa wskazuje, elektronice. Odbywa się ona co dwa lata w Niemczech. Wydarzenie skupia się na technologiach, produktach i rozwiązaniach dla całego sektora elektroniki – od komponentów po zespoły i systemy. Targi są międzynarodową platformą do nawiązywania nowych kontaktów oraz wymiany doświadczeń pomiędzy producentami, dystrybutorami i wykonawcami. Ostatnie wydarzenie odwiedziło ponad 70 000 gości z ponad 100 krajów. Natomiast w charakterze wystawcy wzięło w nim udział około 2000 firm.

Miejsce targów: International Congress Center München (Messe München GmbH, Messegelände, 81823, Niemcy)
Najbliższa edycja targów: 12-15.11.2024 r.
(program obejmuje tylko edycję w 2024 roku)
Strona internetowa: https://electronica.de


 • PHOTONIX SHOW JAPAN, Tokio (Japonia)
  (tylko edycja w 2025 roku)

Photonix to wiodące międzynarodowe targi laserów i fotoniki, które odbywają się w Japonii. Wydarzenie podzielone jest na 3 strefy tematyczne: obróbka laserowa, komponenty i materiały optyczne oraz technologie pomiarowo-analityczne. Targi przyciągają wiodących przedsiębiorców z całego świata (m.in. Japonia, Korea, Chiny, USA), którzy prezentują swoje najnowsze technologie i usługi. Każda edycja cieszy się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających (5000 osób) oraz wystawców (200 firm).

Miejsce targów: Makuhari Messe (2 Chome-1 Nakase, Mihama Ward, Chiba, 261-8550, Japonia)
Najbliższa edycja targów: 29-31.10.2024 r.
(program obejmuje tylko edycję w 2025 roku)
Strona internetowa: https://www.photonix-expo.jp


 • Laser World of Photonics Munich (Niemcy)
  (tylko edycja w 2026 roku)

Laser World of Photonics to wiodące światowe targi komponentów, systemów i zastosowań fotonicznych, które odbywają się w Niemczech. Wydarzenie skupia się na najnowszych technologiach i innowacjach z zakresu laserów, optyki i fotoniki, które są wykorzystywane w różnych sektorach przemysłu i dziedzinach badawczych na całym świecie. Wystawcami i odwiedzającymi targi są profesjonaliści z sektora fotonicznego, naukowcy i badacze, którzy chcą poznawać nowe produkty w branży. Na ostatniej edycji targów zgromadziło się około 40 000 gości i 1300 wystawców z całego świata.

Miejsce targów: International Congress Center München (Messe München GmbH, Messegelände, 81823, Niemcy)
Najbliższa edycja targów: 24-27.06.2025 r.
(program obejmuje tylko edycję w 2026 roku)
Strona internetowa: https://world-of-photonics.com


 • TAITRONICS, Tajpej (Tajwan)
  (tylko edycja w 2027 roku)

Taitronics to międzynarodowe wydarzenie dla sektora elektroniki, które odbywa się na Tajwanie. W tym roku będzie to już 50. edycja specjalistycznych targów B2B stanowiących znaczącą platformę dla firm elektronicznych z całego świata, które przyjeżdżają i dzielą się zaawansowanymi technologiami i innowacjami. Główne tematy wydarzenia to: komponenty i części elektroniczne, mierniki i przyrządy, zielona energia, sprzęt do procesów przemysłowych i automatyki, produkty konsumenckie i elektryka samochodowa. Targi goszczą ponad 15 000 odwiedzających i około 300 wystawców.

Miejsce targów: Taipei Nangang Exhibition Center (No. 1, Jingmao 2nd Rd, Nangang District, Taipei City, Tajwan 115)
Najbliższa edycja targów: 23-25.10.2024 r.
(program obejmuje tylko edycję w 2027 roku)
Strona internetowa: https://www.taitronics.tw


 • Productronica, Monachium (Niemcy)
  (tylko edycja w 2028 roku)

Productronica to kolejne międzynarodowe targi przeznaczone dla branży elektronicznej, które odbywają się w Niemczech i są wiodącą światową platformą do spotkań największych graczy na rynku. Wydarzenie urozmaicone jest licznymi forami, pokazami na żywo i wykładami na temat obecnych trendów branżowych. Wystawcy prezentują produkty elektroniki od półprzewodników i akumulatorów po technologię pomieszczeń i logistykę produkcji. Kolejne edycje przyciągają ponad 40 000 odwiedzających i około 1500 wystawców z całego świata.

Miejsce targów: International Congress Center München (Messe München GmbH, Messegelände, 81823, Niemcy)
Najbliższa edycja targów: 18-21.11.2025 r.
(program obejmuje tylko edycję w 2028 roku)
Strona internetowa: https://productronica.com


 • SPIE Photonics West, San Francisco (Stany Zjednoczone)
  (tylko edycja w 2029 roku)

SPIE Photonics West to wydarzenie międzynarodowe organizowane w USA poświęcone optyce i fotonice. Targi przyciągają badaczy, innowatorów, inżynierów, przedsiębiorców i liderów biznesu z całego świata, którzy prezentują swoje produkty oraz rozmawiają o aktualnych trendach i osiągnięciach w branży. Wydarzenie urozmaicają konferencje, szkolenia, liczne pokazy i prezentacje oraz konkursy, które wyłaniają najlepsze osiągnięcia w branży optyki i fotoniki. Liczba osób odwiedzających sięga nawet 50 000 gości, a liczba wystawców to ponad 700 firm z całego świata.

Miejsce targów: SPIE 1000 20th St WA 98227 Bellingham, USA
Najbliższa edycja targów: 25-30.01.2025 r.
(program obejmuje tylko edycję w 2029 roku)
Strona internetowa: https://spie.org/conferences-and-exhibitions/photonics-west


Sektor elektroniki profesjonalnej, mikroelektroniki i fotoniki jest bardzo ważny dla rozwoju wielu branż na świecie – obecnie i w przyszłości. Po analizie targów wybranych do programu 2.25 Promocja marki innowacyjnych MŚP w ramach omawianego sektora można przyznać, że wybrane wydarzenia targowo-wystawiennicze są znakomitą platformą do spotkań i rozmów oraz do poznania innowacyjnych rozwiązań i technologii. Wszystkie targi mają charakter wystaw światowych, gdzie spotkamy największych profesjonalistów oraz ich osiągnięcia w branży.

Natomiast w sytuacji, w której żadna z powyższych imprez nie odpowiada preferowanym kierunkom eksportu, służymy naszym wieloletnim doświadczeniem i pomocą w doborze optymalnego wydarzenia na wybranym rynku eksportowym.