zielonych technologii

Dotacje na eksport dla sektora zielonych technologii (w tym OZE i GOZ)

Po elektronice profesjonalnej, mikroelektronice i fotonice przyszedł czas na analizę czwartego sektora, którym są tzw. zielone technologie. On również został ujęty w ramach programu 2.25 Promocja marki innowacyjnych MŚP, umożliwiającego ubieganie się o dotację. Przypomnijmy, że kolejny nabór do konkursu planowany jest na przełomie października i listopada 2024 roku, a więc to dobry moment na analizę możliwych do wyboru imprez targowo-wystawienniczych wytypowanych dla omawianej dzisiaj branży. Dlatego przygotowaliśmy dla przedsiębiorców krótką ściągę, aby ułatwić wybór, przybliżając każde możliwe wydarzenie.

Zielone technologie obejmują szereg działań mających na celu osiągnięcie życia w zgodzie z naturą i środowiskiem. Przyjazna energetyka, efektywne magazynowanie (źródła odnawialne), modernizacja przemysłu, zrównoważona gospodarka odpadami, zrównoważony transport oraz – co najważniejsze – zapewnienie przyjaznych dla środowiska produktów i usług. Wielkość rynku zielonych technologii i zrównoważonego rozwoju wyniosła w 2022 roku 13,76 mld USD, gdzie przewiduje się wzrost do 61,92 mld USD do roku 2030. Ameryka Północna generuje ponad 35% wszystkich dochodów (dane z 2022 roku) w sektorze zielonych technologii na świecie.

Sektor zielonych technologii, w tym również OZE (odnawialne źródła energii) oraz GOZ (gospodarka o obiegu zamkniętym), posiadają ogromny potencjał rozwojowy w gospodarkach, które chcą ulepszać swoje osiągnięcia i zmniejszać koszty. Ludzie coraz bardziej świadomi sytuacji ekologicznej na świecie i wpływu na środowisko, chcą wprowadzać nowe rozwiązania do swoich przedsiębiorstw, ponieważ widzą większe zainteresowanie ze strony klientów tzw. zielonymi produktami i usługami. Wprowadzanie zielonych technologii do firm ma również zalety oszczędnościowe w postaci zmniejszenia zapotrzebowania na surowce (ponowne wykorzystanie odpadów poprodukcyjnych), mniejszych opłat za energię, wodę i opłaty środowiskowe (zastosowanie pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych) oraz zmniejszenia wydatków na wywóz opadów (generowanie mniejszej ich ilości oraz sprzedawanie ich do innych firm produkcyjnych w celu ponownego przetworzenia). Jest to tylko kilka przykładów tego, jakie korzyści daje zastosowanie zielonej technologii. Z roku na rok odnotowuje się coraz większe zainteresowanie tym sektorem wśród firm na całym świecie.

Targi zielonych technologii (w tym OZE i GOZ)

Poniżej zaprezentujemy wydarzenia targowo-wystawiennicze, które skupiają największych profesjonalistów w sektorze zielonych technologii i są przez to idealną platformą do uzyskania informacji o najnowszych rozwiązaniach i technologiach dla przedsiębiorców.


 • World Sustainable Energy Days, Wels (Austria)
  (tylko edycja w 2024 roku)

World Sustainable Energy Days, czyli Światowe Dni Zrównoważonej Energii, to wiodące wydarzenie poświęcone transformacji energetycznej i neutralności klimatycznej, które odbywa się co roku w Austrii. Wydarzenie składa się z licznych konferencji tematycznych, m.in. Konferencji Europejskiej Polityki Efektywności Energetycznej, Europejskiej Konferencji Pelletu, Konferencji Efektywności Energetycznej Przemysłu oraz Konferencji Smart E-Mobility. Światowe Dni Zrównoważonej Energii przyciągają ponad 650 ekspertów z ponad 60 krajów.

Miejsce targów: Stadthalle Wels (Pollheimerstraße 1, 4600 Wels, Austria)
Najbliższa edycja targów: 05-08.03.2024 r.
(jedyna ujęta w programie)
Strona internetowa: https://www.wsed.at


 • IFAT, Monachium (Niemcy)
  (możliwe edycje: 2024, 2028)

IFAT to światowe wydarzenie poświęcone rozmaitym dziedzinom środowiskowym, od techniki ściekowej po globalną sieć technologii środowiskowych. Targi od 1966 roku odbywają się w Niemczech, ale dodatkowo również Chinach, Indiach, RPA, Brazylii i Turcji. Wydarzenie to gromadzi największych specjalistów od rozwiązań środowiskowych (woda, ścieki, odpady, surowce) z ponad 160 krajów na całym świecie oraz około 3500 wystawców i 120 000 odwiedzających.

Miejsce targów: International Congress Center München (Am Messesee 2, 81829 München, Niemcy)
Najbliższa edycja targów: 13-17.05.2024 r.
Strona internetowa: https://ifat.de


 • ENEX2025 – Energy and Environment Exhibition, Tokio (Japonia)
  (tylko edycja w 2025 roku)

ENEX to wiodące targi energetyki i ochrony środowiska, które odbywają się w Japonii i obejmują takie sektory jak oszczędzanie energii, zarządzanie jej zużyciem oraz sprzedaż energii elektrycznej i gazu. Wydarzenie odwiedza ponad 40 000 gości z całego świata, a udział w charakterze wystawców bierze około 300 firm i profesjonalistów w branży.

Miejsce targów: Tokyo Big Sight (3-11-1 Ariake, Koto-ku, Tokyo, 135-0063 Japan)
Najbliższa edycja targów: 31.01-02.02.2025 r.
(program obejmuje tylko edycję w 2025 roku)
Strona internetowa: https://en.www.low-cf.jp/east


 • Pollutec, Lyon (Francja)
  (możliwa edycje: 2025, 2027)

Pollutec to międzynarodowe wydarzenie liderów sektora środowiska i energetyki, które odbywa się we Francji. Targi obejmują innowacyjne rozwiązania związane ze zubożeniem różnorodności biologicznej, zanieczyszczeniami i zmianami klimatycznymi oraz zarządzaniem energetyką. Wydarzenie jest bogate w wiele konferencji, debat i warsztatów organizowanych na 80 000 mkw. powierzchni wystawienniczej. Targi przyciągają 50 000 specjalistów i 2 000 wystawców z ponad 100 krajów.

Miejsce targów: Lyon Eurexpo (Bd de l’Europe, 69680 Chassieu, Francja)
Najbliższa edycja targów: 07-10.10.2025 r.
Strona internetowa: https://www.pollutec.com


 • IE Expo China, Shanghai (Chiny)
  (tylko edycja w 2026 roku)

IE Expo China to wiodące międzynarodowe targi technologii środowiskowej, które odbywają się w Chinach. Wydarzenie jest uważane za najważniejszą platformę w dziedzinach zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, utylizacji odpadów, recyklingu, kontroli zanieczyszczeń powietrza, technologii środowiskowej i energii odnawialnej. Na 200 000 mkw. powierzchni wystawienniczej prezentują się najwięksi specjaliści w branży (2500 wystawców) z całego świata, których spotyka ponad 100 000 odwiedzających.

Miejsce targów: Shanghai New International Expo Center (438 Pudian Road, Pudong New Area 200122 Szanghaj, Chiny)
Najbliższa edycja targów: 18-20.04.2024 r.
(program obejmuje tylko edycję w 2026 roku)
Strona internetowa: https://www.ie-expo.com


 • Wind Energy, Hamburg (Niemcy)
  (możliwe edycje: 2026, 2028)

Wind Energy to międzynarodowe targi poświęcone energetyce wiatrowej, które odbywają się w Niemczech. Wydarzenie jest najważniejszą światową platformą biznesową dla branży wiatrowej zarówno lądowej, jak i morskiej. Targi wystawiennicze odbywają się na powierzchni 73 500 mkw., gdzie prezentuje się 1500 wystawców z 40 krajów i dokąd przybywa 40 000 odwiedzających ze 100 krajów.

Miejsce targów: Hamburg Messe und Congress (Messeplatz 1 20357 Hamburg)
Najbliższa edycja targów: 24-27.09.2024 r.
(program obejmuje edycje w 2026 i 2028 roku)
Strona internetowa: https://www.windenergyhamburg.com


 • Wetex Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
  (możliwe edycje: 2027, 2029)

Wetex to największa wystawa poświęcona zrównoważonemu rozwojowi i technologiom energetycznym, która co roku odbywa się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Główne tematy poruszane na targach to: najnowsze osiągnięcia technologiczne, najnowsze trendy energetyczne, oszczędzanie wody i zasobów naturalnych oraz budowanie zrównoważonego środowiska. Wydarzenie obejmuje ponad 160 seminariów oraz około 7 500 spotkań B2B i B2G, które odbywają się wśród największych graczy branżowych. Targi odwiedza prawie 39 000 gości z 62 krajów, a swoje stoiska prezentuje aż 2600 firm.

Miejsce targów: Dubai World Trade Centre (Sheikh Zayed Rd – Trade Centre, Dubai, ZEA)
Najbliższa edycja targów: 01-03.10.2024 r.
(program obejmuje edycje w 2027 i 2029 roku)
Strona internetowa: https://www.wetex.ae


Sektor zielonych technologii jest kluczowy dla rozwoju firm w zgodzie ze środowiskiem. Liczby wystawców i odwiedzających targi z całego świata tylko potwierdzają fakt, iż jest to jeden z ważniejszych sektorów, który ma duży wpływ na otaczające nas środowisko. Zdecydowanie można stwierdzić, iż targi branżowe wybrane dla sektora zielonych technologii są wiodące i profesjonalne. Możliwość wzięcia udziału polskich przedsiębiorców w wyżej wymienionych wydarzeniach to idealna szansa na promocję i rozwój działalności biznesowej.

Natomiast w sytuacji, w której żadna z powyższych imprez nie odpowiada preferowanym kierunkom eksportu, służymy naszym wieloletnim doświadczeniem i pomocą w doborze optymalnego wydarzenia na wybranym rynku eksportowym.