Ile trwa pozyskanie dotacji?

Jak długo trwa pozyskanie dotacji i czy w ogóle warto?

Każdy program dotacyjny posiada własny regulamin, który jasno określa zasady uczestnictwa i warunki, jakie musi spełnić firma ubiegająca się o dofinansowanie. Przeważnie w programach unijnych ocena projektów trwa około 90 dni od daty zakończenia naboru wniosków. Każdy wniosek podlega ocenie formalnej i merytorycznej, podczas której osoby sprawdzające wniosek mogą wezwać do uzupełnień i wyjaśnień do wniosku, gdzie na odpowiedź mamy wyznaczony czas (zazwyczaj 5-7 dni). Tak więc czas do uzyskania pozytywnej oceny wniosku jest indywidualny i zazwyczaj zależy od poprawności wniosku.

Dofinansowanie projektu – poszczególne działania

Przedsiębiorca, który chce pozyskać dotację, musi przygotować się do tego w kilku bardzo ważnych krokach. Oto co powinien zrobić:

 • określić potrzeby firmy i cel, który chce osiągnąć,
 • przeanalizować sytuację finansową,
 • stworzyć biznesplan,
 • znaleźć odpowiedni program dotacyjny i najbliższy termin jego rozpoczęcia,
 • zapoznać się z regulaminem wybranego programu,
 • wypełnić wniosek (w generatorze wniosków udostępnionym przez organizatora konkursu),
 • przygotować wymagane dokumenty, a następnie dołączyć je w formie załączników,
 • oczekiwać na ocenę formalną i merytoryczną wniosku,
 • w razie negatywnej oceny wniosku może się odwołać zgodnie z procedurą ustaloną w ustawie wdrożeniowej,
 • wprowadzić potrzebne uzupełnienia do wniosku (jeśli oceniający o takie poprosi),
 • podpisać umowę,
 • realizować zadania zawarte w projekcie zgodnie z harmonogramem i kalkulacjami,
 • rozliczać każde zrealizowane zadanie zawarte w projekcie.

Ubieganie się o dotację jest bardzo czasochłonne i wymaga odpowiedniej wiedzy, by poradzić sobie na kolejnych dość trudnych etapach rozliczeniowych oraz dotyczących ewentualnych zmian, które wynikną w trakcie realizacji projektu. Przygotowanie wymaganej dokumentacji bez odpowiedniego doświadczenia również może sprawić duże trudności przedsiębiorcom, którzy na co dzień nie mają z tym do czynienia. Zazwyczaj programy dotacyjne wymagają załączenia do wniosku m.in. stosownych informacji o firmie oraz powiązaniach osobowych i kapitałowych, sprawozdań finansowych za 3 ostatnie lata, biznesplanu, strategii rozwojowej firmy, wykazu kosztów generowanych przez projekt, harmonogramu realizacji oraz wskaźników rezultatu produktów.

Profesjonalna pomoc w pozyskiwaniu dofinansowania

Dlatego bardzo dobrym krokiem na początku przygody z pozyskaniem dotacji jest zgłoszenie się o pomoc do firmy doradczej, która od początku do końca będzie zajmowała się naszym projektem, wprowadzała odpowiednie zmiany i rozliczała realizowane zadania. Należy pamiętać, że tylko część kwoty przyznanej dotacji jest wypłacana w formie zaliczki, a kolejne otrzymywane są po przedstawieniu rozliczenia wykonanego zadania wraz z odpowiednią dokumentacją. Doświadczona firma doradcza pomoże przygotować niezbędną dokumentację, wybrać odpowiedni program, napisać wniosek, przygotować wymagane dokumenty i będzie zawsze do dyspozycji w razie pytań czy obaw przedsiębiorcy. Ważną rzeczą przy wyborze odpowiedniej firmy doradczej jest wybór takiej, która pobiera zapłatę, dopiero gdy złożony wniosek będzie pozytywnie rozpatrzony i projekt otrzyma dofinansowanie.

Jak widać, uzyskanie dotacji to długotrwały proces, który może trwać nawet pół roku do momentu, kiedy dostaniemy zielone światło na realizację projektu. Ale zdecydowanie opłaca się tyle czekać, aby osiągnąć założony cel i cieszyć się osiągniętymi rezultatami. Dlatego podsumowując proces pozyskiwania dotacji przez przedsiębiorców odpowiadamy na tytułowe pytanie „Czy warto?”. Jak najbardziej tak, ale z pomocą doświadczonej firmy doradczej, która od A do Z poprowadzi nas przez krętą drogę procedur.