IT/ICT

Dotacje na eksport dla sektora IT/ICT

Poprzednio zajmowaliśmy się zielonymi technologiami (w tym OZE i GOZ). Tym razem przyszła pora na omówienie piątego już sektora w ramach programu 2.25 Promocja marki innowacyjnych MŚP, którym będzie ten poświęcony branży IT/ICT.

Na początku omówmy pokrótce branżę IT, która niewątpliwie jest najbardziej dynamicznym i innowacyjnym segmentem rynku, obejmującym programistów, specjalistów IT, administratorów sieci analityków danych i menadżerów projektów. Wielkość rynku IT szacowana jest na 1,20 bln USD w 2024 roku oraz 1,81 bln USD w roku 2029 (tempo wzrostu 8,38%). Ameryka Północna odpowiada za ponad 30% dochodów branży IT, z kolei kolejne miejsca zajmują regiony Azji i Pacyfiku. Największe firmy na rynku technologii informatycznych to: AT&T, Apple, Verizon Communications Inc., China Mobile Ltd, Microsoft. Sektor IT skupia się na usługach sieci komputerowych, nadawaniu, projektowaniu systemów i technologii dystrybucji informacji. Dodatkowo w skład sektora wchodzi także sprzedaż m.in. komputerów i sprzętu telekomunikacyjnego. Sektor IT jest bardzo duży i dotyczy wielu usług. Najważniejszy jednak jest sprzęt komputerowy, produkty telekomunikacyjne i oprogramowanie.

ICT, czyli sektor teleinformatyczny, również należy do najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki na świecie i obejmuje technologie informacyjne, komunikacyjne oraz telekomunikacyjne. Najbardziej powiązane z branżą ICT sektory gospodarki to handel, edukacja oraz opieka zdrowotna. ICT zapewnia poprawę jakości usług, zwiększa oszczędności, przetwarza informację i umożliwia komunikację. Wartość rynku ICT w 2022 roku wyniosła ponad 5,5 bln USD, gdzie największymi graczami były Stany Zjednoczone (36% udziału), Unia Europejska i Chiny (11% udziału). Największe firmy z sektora ICT to: Alphabet Inc., Microsoft , Apple, Samsung, Meta Platforms.

Targi IT/ICT

Teraz przyjrzymy się targom w sektorze IT/ICT, na które w ramach programu 2.25 Promocja marki innowacyjnych MŚP mogą pojechać wystawcy należący do sektora MŚP.


 • Collision Toronto (Kanada)
  (tylko edycja w 2024 roku)

Colision to największa konferencja technologiczna na świecie, która skupia w Toronto pionierów technologii, liderów biznesu, inwestorów i decydentów. Wydarzenie oferuje liczne dyskusje, debaty i wystąpienia na temat innowacji, w których uczestniczą liderzy branży z całego świata. Konferencja przyciąga około 40 000 gości ze 118 krajów, 1 500 firm, 230 parterów handlowych, 860 inwestorów i ponad 900 dziennikarzy.

Miejsce targów: Enercare Centre (100 Princes’ Blvd #1, Toronto, ON M6K 3C3, Kanada)
Najbliższa edycja targów: 17-20.06.2024 r.
Strona internetowa: https://collisionconf.com


 • GITEX GLOBAL (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
  (możliwe edycje: 2024, 2027)

GITEX GLOBAL to największe światowe wydarzenie technologiczne organizowane w ZEA od wielu lat. Targi przyciągają firmy technologiczne, startupy, ekspertów branżowych, podmioty rządowe i inwestorów z całego świata. Wydarzenie oferuje liczne konferencje i debaty na temat nowych technologii i trendów branżowych, a także szeroką możliwość wymiany doświadczeń. Targi odwiedza ponad 100 000 gości oraz 4000 wystawców z całego świata.

Miejsce targów: Dubai World Trade Centre (Sheikh Zayed Rd – Trade Centre, Dubai, ZEA)
Najbliższa edycja targów: 14-18.10.2024 r.
Strona internetowa: https://www.gitex.com


 • Japan IT Week Spring (Japonia)
  (tylko edycja w 2025 roku)

Japan IT Week Spring to targi poświęcone branży IT, które odbywają się co roku w Japonii i są światową platformą wymiany doświadczeń związanych z najnowszymi technologiami i innowacjami. Wydarzenie obejmuje specjalistyczne wystawy i konferencje w obszarach branży IT takich jak: przetwarzanie w chmurze, internet, sztuczna inteligencja, bezpieczeństwo, marketing internetowy i cyfrowy. Targi skupiają największych profesjonalistów IT, programistów, integratorów systemów, menadżerów, dostawców technologii i decydentów. Co roku to japońskie wydarzenie odwiedza około 50 000 gości z całego świata, którzy mają możliwość spotkania około 100 wystawców.

Miejsce targów: Tokyo Big Sight (3 Chome-11-1 Ariake, Koto City, Tokyo 135-0063, Japonia)
Najbliższa edycja targów: 24-26.04.2024 r.
(program obejmuje tylko edycję w 2025 roku)
Strona internetowa: https://www.japan-it.jp/spring/ja-jp.html


 • Singapore Fintech Festival (Singapur)
  (możliwe edycje: 2025, 2028)

Singapore Fintech Festival (SFF) od 8 lat gromadzi w Singapurze światowych liderów z branży polityki, finansów i technologii celem odkrycia najnowszych osiągnięć i trendów rynkowych. Wydarzenie opiera się na licznych sesjach, okrągłych stołach, warsztatach, wystawach i konferencjach największych ekspertów branżowych, którzy rozmawiają na tematy związane z transformacją cyfrową i rozwiązaniami finansowymi dla światowej gospodarki. SFF gromadzi podczas każdej edycji ponad 66 000 uczestników ze 150 krajów, około 700 wystawców i sponsorów oraz ponad 500 organizacji rządowych i banków centralnych.

Miejsce targów: Singapore Expo (1 Expo Dr, 486150 Singapur)
Najbliższa edycja targów: 06-08.11.2024 r.
(program obejmuje edycje w 2025 i 2028 roku)
Strona internetowa: https://www.fintechfestival.sg


 • CES Las Vegas (Stany Zjednoczone)
  (tylko edycja w 2026 roku)

CES (Consumer Technology Association) to światowa platforma technologiczna, która skupia wybitne marki, innowatorów, decydentów i media w USA. Wydarzenie uchodzi za największą platformę przełomowych technologii na świecie, gdzie spotykają się najbystrzejsze umysły branży, aby zaprezentować swoje najnowsze osiągnięcia. Targi goszczą 135 000 odwiedzających oraz ponad 4000 wystawców z całego świata.

Miejsce targów: Las Vegas Convention Center, South Hall (3150 Paradise Rd, LV, NV 89109, USA)
Najbliższa edycja targów: 07-10.01.2025 r.
(program obejmuje tylko edycję w 2026 roku)
Strona internetowa: https://www.ces.tech


 • Web Summit (Portugalia)
  (możliwe edycje: 2026, 2029)

Web Summit to największa konferencja technologiczna w Portugalii, umożliwiająca firmom branżowym, influencerom, startupom, politykom i dyrektorom interakcję dzięki innowacyjnemu oprogramowaniu. Wydarzenie skupia ponad 70 000 uczestników (w tym największych liderów branży takich jak Amazon, Microsoft czy Meta) oraz 900 inwestorów, 320 partnerów handlowych i ponad 2000 przedstawicieli mediów z całego świata.

Miejsce targów: Altice Arena (Rossio dos Olivais, 1990-231 Lisboa, Portugalia)
Najbliższa edycja targów: 11-14.11.2024 r.
(program obejmuje edycje w 2026 i 2029 roku)
Strona internetowa: https://websummit.com


Branża IT/ICT to przyszłość i rozwój wielu sektorów gospodarki. Technologie i innowacje to kluczowe słowa, które określają rynek IT/ICT. Powyższe targi wyselekcjonowane dla MŚP w ramach programu 2.25 Promocja marki innowacyjnych MŚP jak najbardziej wpisują się w miano największych globalnych platform dla sektora IT/ICT. Można tam bowiem nawiązać międzynarodowe kontakty handlowe, zdobyć cenne doświadczenie oraz rozpowszechnić swoją markę.

Natomiast w sytuacji, w której żadna z powyższych imprez nie odpowiada preferowanym kierunkom eksportu, służymy naszym wieloletnim doświadczeniem i pomocą w doborze optymalnego wydarzenia na wybranym rynku eksportowym.