Odwołano konkurs dla działania 1.2 PO PW Internacjonalizacja MŚP I etap

W zasadzie to się nawet nie dziwię, że program został odwołany. Z końcem sierpnia nasz Serwis RozwójEksportu.pl pisał  odnośnie porażki tego programu. Program sam w sobie nie jest zły, ale ktoś za bardzo utrudnił życie przedsiębiorcom poprzez narzucanie im takich kryteriów, które normalne firmy nie są w stanie spełnić (na 365 wniosków tylko 51 dostało dotacje). Widocznie organizatorzy wzięli sobie nasze uwagi:-) z poprzedniego artykułu i wprowadzą zmiany w programie. Mam nadzieję, że wyjdą one na dobre przedsiębiorcom.

Na stronie PARP-u możemy przeczytać:

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości pełniąca funkcję Instytucji Pośredniczącej dla Działania 1.2 „Internacjonalizacja MŚP”, Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014 – 2020 (PO PW) informuje, że najbliższy konkurs w ramach I etapu, którego ogłoszenie zaplanowano na wrzesień br., został odwołany.
Anulowanie konkursu związane jest z wprowadzaniem nowej formuły działania 1.2 PO PW poprzez zmianę dotychczasowego trybu wdrażania z dwuetapowego na jednoetapowy, uwzględniając potrzeby przedsiębiorców w zakresie efektywnej i dynamicznej internacjonalizacji działalności gospodarczej.
Ogłoszenie konkursu na nowych zasadach jest planowane na I kwartał 2017 r.
Data konkursu zostanie podana w harmonogramie naboru wniosków na 2017 r. na stronie internetowej PARP.

Pierwsze założenie odnośnie do jednego etapu oceniam bardzo dobrze. Skróci to czas oczekiwania na dotacje. Firma w jednym naborze złoży model biznesowy internacjonalizacji (taki plan rozwoju eksportu) oraz wniosek na jego sfinansowanie. Jest jednak duży minus. PARP dał sobie prawie 8 miesięcy na dokonanie zmian! Nie wiem, czym jest to podyktowane. Może nie mają ludzi do pracy. 8 miesięcy to długi  czas. Takie coś powinno zająć góra miesiąc i nabór powinien wystartować. A tu już następne komplikacje. Przypominam, że dotacje powinny wystartować pierwotnie w 2014 r., a dopiero w 2016 zorganizowano pierwszy nabór. Dwa lata oczekiwania, a oni jeszcze robią 8 miesięczną przerwę!!!

targiSzykuje się powtórka z rozrywki. W 2013 r. mieliśmy problem z wydaniem środków, ponieważ zostały wygenerowane oszczędności w projektach i nie było co z nimi robić. W tej edycji mamy czas do 2020 r. ale proszę pamiętać, że każda firma musi mieć dwa lata na przeprowadzenie inwestycji. Jeżeli ogłoszą nabór od 1 kwietnia 2017 (zapewne wpłynie mnóstwo wniosków), wyniki będą we wrześniu 2017 r. Do tego należy doliczyć dwa lata na realizacje i wtedy będzie to wrzesień 2019.  Oznacza to, że tak naprawdę będą tylko dwa nabory w 2017 i 2018, potem już nie starczy czasu na organizację następnego naboru. Pula programu to 115 milionów euro czyli ok. 500 mln zł do wydania w dwa lata. To dużo pieniędzy, a czasu mało. PARP nie może sobie już pozwolić na błędy i mam nadzieję, że ponowny nabór odbędzie się szybciej.