dotacje 2021

Dotacje na eksport w 2021 roku

Nowy rok niesie ze sobą nowe możliwości. Nie inaczej jest w wypadku dofinansowania eksportu, którym od lat się zajmujemy. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wszystkich udręczonych ostatnimi miesiącami przedsiębiorców, prezentujemy część planów Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dotyczących zagadnienia, jakim są dotacje na eksport 2021. Zresztą nie tylko, ale o tym na końcu.

Go to Brand 2021

Nasi czytelnicy z pewnością znają niejednokrotnie opisywany przez nas program Go to Brand, który rokrocznie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem polskich eksporterów. Kojarzą pewnie także jego specjalną edycję związaną z imprezą EXPO 2020 Dubai, która niestety z powodu COVID-19 została odroczona. Jednakże z racji nowo zaplanowanego na 1 października 2021 otwarcia, PARP postanowiła przeprowadzić dodatkowy nabór do programu Go to Brand. A chodzi właśnie o wsparcie MŚP uczestniczących w programie promocji w związku z udziałem Polski w Światowej Wystawie EXPO 2020 w Dubaju. Ta swoista edycja programu Go to Brand 2021 rozpocznie się 26 lutego 2021, kiedy to można będzie złożyć pierwsze wnioski. Z kolei zakończenie naboru przewidziane jest na 29 marca 2021. Orientacyjna kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach rzeczonego konkursu to 50 mln zł, ale więcej na ten temat napiszemy już po oficjalnym ogłoszeniu konkursu.

Internacjonalizacja MŚP

Jest też inny sposób na dofinansowanie eksportu w 2021 roku. Aczkolwiek dotyczy on wyłącznie przedsiębiorców z makroregionu Polski Wschodniej, bowiem PARP przewidziała na wiosnę kolejny nabór do programu POPW Działanie 1.2 Internacjonalizacja MŚP. Jego przedmiotem będzie kompleksowe, indywidualne, profilowane pod odbiorcę działania wsparcie związane z opracowaniem i przygotowaniem do wdrożenia nowego modelu biznesowego w MŚP związanego z internacjonalizacją działalności. Rozpoczęcie naboru wniosków planowane jest na 7 kwietnia 2021, natomiast zakończenie na 27 maja 2021. Szczegółowe informacje przedstawimy na początku marca, kiedy instytucja oficjalnie ogłosi nabór.

Design dla przedsiębiorców

Dwa powyższe programy oferujące dotacje na eksport w 2021 roku obejmują znany już polskim eksporterom zakres wydatków w postaci choćby udziału w zagranicznych targach czy misjach gospodarczych. Niemniej warto wspomnieć o jeszcze jednym naborze, który de facto już trwa, ale został podzielony na rundy i jego zakończenie szykowane jest na 28 lipca 2021. Mowa tu o programie Design dla przedsiębiorców – Dostępność Plus. Jego celem jest dofinansowanie opracowania nowego lub ulepszonego projektu wzorniczego, którego efektem będzie wdrożenie na rynek innowacji produktowej oraz dofinansowanie niezbędnej do jej wdrożenia inwestycji. Przy czym kluczowe jest to, by innowacja produktowa zaspokajała specyficzne potrzeby osób z ograniczeniami funkcjonalnymi (fizycznymi i poznawczymi). Być może nie wydaje się to proste, ale jak zwykle oferujemy tu naszą pomoc. Poza tym trzeba nadmienić, że kwota dofinansowania może nawet przekroczyć milion złotych, dlatego jest o co walczyć.

Dotacje 2021

Nie są to rzecz jasna jedyne formy wsparcia przedsiębiorców przewidziane na rok 2021, jednak te wyżej wymienione wydają się bardzo interesujące, zwłaszcza z punktu widzenia eksportu. Wkrótce dokładniej opiszemy omawiane nabory, a tymczasem gorąco życzymy wszystkim naszym Czytelnikom samych sukcesów i szczególnie dużo zdrowia w 2021 roku!