Małopolska – Beskid Wyspowy (autor: Jerzy Górecki)

Kolejny nabór do programu eksportowego w Małopolsce – 200 tys. zł do wzięcia od zaraz

Do 7 stycznia 2020 roku potrwa nabór do programu regionalnego 3.3.2 Aktywność międzynarodowa małopolskich MŚP. Jest to już trzecia edycja wskazanego programu eksportowego, który skierowany jest wyłącznie do małopolskich przedsiębiorców chcących rozpocząć eksport lub dalej go rozwijać.

Alokacja programu to 5 164 340,72 zł, co wprawdzie jest stosunkowo niedużą kwotą, ale instytucja zawsze zwiększała alokacje, jeżeli projektów było więcej niż środków do rozdysponowania. W programie dostaniemy maksymalnie 200 tys. zł dotacji. Aby tyle otrzymać, trzeba wydać 400 000 tys. zł, ponieważ omawiane dotacje finansują 50% wydatków kwalifikowanych.

Nabór do programu rozpoczął się 31 października i potrwa nieco ponad dwa miesiące, a dokładnie do 7 stycznia 2020 r. Przy czym należy mieć na uwadze, że nabór może zostać zamknięty wcześniej, jeżeli liczba wniosków przekroczy dostępną alokację. Dotychczas tylko raz taka sytuacja miała miejsce i program został przedwcześnie zamknięty.

Wydatki kwalifikowane to koszty związane z wystawiennictwem w targach (zakup powierzchni, zabudowa targowa, delegacja max. 4 osób itp.), usługami doradczymi (prawne, marketingowe, patentowe), organizacją spotkań B2B (nawiązywanie pierwszych relacji) oraz pozyskiwaniem różnego typu certyfikatów. Projekt może być realizowany przez 24 miesiące. Natomiast jedynym poważnym mankamentem jest czas rozpatrzenia wniosków, który trwa średnio 5 miesięcy.

Do udziału w programie trzeba się sumiennie przygotować. Ważne, aby obrać optymalne rynki eksportowe oraz przemyśleć strategie wejścia. Do ustalonych przemyśleń trzeba później dopasować odpowiednie działania eksportowe. Wydatki muszą być też potwierdzone wstępnymi szacunkami, zatem nie możemy po prostu powiedzieć, że chcemy 70 tys. zł ot tak – musimy dokładnie opisać nasze wyliczenia oraz źródło i podstawę szacunku.

Wsparcie może być udzielane w ramach pomocy de minimis lub pomocy publicznej. Jest to informacja istotna dla firm, u których pomoc de minimis jest prawie wykorzystana. Program regionalny Aktywność międzynarodowa małopolskich MŚP stanowi ciekawą alternatywę dla ogólnopolskiego programu Go to Brand 2020, który właśnie został zapowiedziany. Jednakże nabór do niego rozpocznie się dopiero w lutym przyszłego roku, a przyjmowanie wniosków do małopolskiego programu już trwa!